Własna firma a praca na etacie

Dział dla zdecydowanych na założenie własnej działalności gospodarczej. Dowiesz się tutaj o wszelkich formalnościach związanych z zarejestrowaniem firmy.
no avatar
User

erb1696

Posty

1

Rejestracja

6 mar 2018, o 22:07

Własna firma a praca na etacie

Postautor: erb1696 » 6 mar 2018, o 22:10

Witam wszystkich forumowiczów !

Zanim odniosę się do tematu i zadam parę pytań pokrótce się przedstawię tak by stworzyć jakiś spójny obrazek mojej osoby i by łatwiej było się odnieść odpowiadającym użytkownikom :)

Mam na imię Eryk, mam 22 lata.
Ukończyłem Technikum na profilu Grafik Komputerowy.
Dodatkowo odbyłem wiele kursów tak by na okrągło pogłębiać swoją wiedzę oraz zdobywać więcej kwalifikacji zawodowych.
Moje zainteresowania : Grafika komputerowa, od prostej grafiki wektorowej, obróbki zdjęć do projektowania stron internetowych i montażu filmów oraz grafiki trójwymiarowej
W TYM WŁAŚNIE KIERUNKU CHCIAŁBYM DALEJ SIĘ ROZWIJAĆ !!!

Obecnie pracuje na etacie w oparciu o umowę na czas nieokreślony na stanowisku operatora plotera frezującego, lasera grawerującego oraz drukarki UV.

Dodatkowo ( po godzinach ) Wykonuje projekty graficzne z zakresu logotypów, ulotek, broszur reklamowych - ogólnie marketing firmowy - a także obróbka zdjęć i tworzenie stron internetowych oraz szablonów aukcyjnych.

O tym że "dorabiam" sobie po godzinach mój szef doskonale wie, dodatkowo jesteśmy w tak dobrych relacjach ( mała firma ), że sam znajduję mi potencjalnych klientów.

Tak więc przechodząc do sedna sprawy.. od dłuższego czasu zastanawiam się nad założeniem własnej działalności gospodarczej.
Dlaczego ?
Praca jako "freelancer" w tak zwanej czarnej strefie bez zarejestrowanej działalności gospodarczej wiąże się z faktem, że nie wiele można zarobić na dłuższą metę, poza tym strach się gdzieś ogłosić żeby zaraz ktoś się nie przyczepił że "robię na czarno", tym samym wiele osób z którymi chce współpracować oczekują wystawienia faktury której nie jestem w stanie wystawić i mimo atrakcyjnej propozycji z mojej strony otrzymuję krótkie " w takim razie dziękuje..." i tracę klienta.
Poza tym chce się tym zająć na poważnie, tym samym mam wiele pomysłów które wymagałyby sprzedaży moich projektów w internecie, chociażby na allegro - przykład - kupuje coś taniej, dodaje swoją grafikę, realizuje i sprzedaje drożej, bez swojej działalności mogą się o to przyczepić. Mam duże plany i wiele pomysłów ale jestem ograniczony bez własnego legalnego interesu.

Od razu napomnę, że zapoznałem się z kwestią założenia JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ, prześledziłem wiele stron z artykułami na ten temat ale chciałbym rozwiać nurtujące mnie pytania
Tak więc.:

1. KOSZTA
Nie chce rezygnować ze swojej pracy a jednocześnie chciałbym założyć własna działalność.
Czy z tego tytułu moje koszta miesięczne, opłata ZUS itp będą niższe czy wyższe ?
Słyszałem że w tym wypadku koszta się zmniejszają.
Biorąc pod uwagę że założę własną działalność pracując w tym samym czasie na etacie zarabiając powyżej minimalnej krajowej 2100 brutto na miesiąc, jak będą wyglądały koszta miesięczne mojej firmy, czy będzie to stała kwota czy zależna od zarobku w danym miesiącu, okresie rozliczeniowym ?

2. CO NA TO SZEF..
Czy warto bać się rozmowy z szefem na ten temat ?
Czy jest to dla niego jakaś różnica że będę miał swoją działalność która nie sprawi że będę zaniedbywał obowiązki, a swoje obowiązki firmowe będę wykonywał po godzinach, nie w trakcie pracy, oraz moja działalność nie będzie podbierać mu klientów ani konkurować z jego firmą ? ( ponieważ będę zarabiać na innej płaszczyźnie )
Czy on z tego tytułu ponosi jakieś koszta i z jakiegoś powodu może być to dla niego niewygodne ?
Jak myślicie, czy nie będzie miał nic przeciwko ?

3. SPRZEDAŻ W INTERNECIE
chcąc sprzedawać swoje produkty w internecie narażam się na jakieś wielkie dodatkowe koszta miesięczne prowadzenia firmy z tego tytułu ?
Przy jakich dochodach rocznych należy zakupić kasę fiskalną biorąc pod uwagę sprzedaż w internecie ?

Dziękuję za pomoc i zapraszam do dyskusji :)
no avatar
User

AnnaZarobna

Posty

4

Rejestracja

6 mar 2018, o 22:00

Re: Własna firma a praca na etacie

Postautor: AnnaZarobna » 7 mar 2018, o 11:06

Nie mam za bardzo doświadczenia w tej dziedzinie... Dlatego też niebardzo będę w stanie pomóc...
Niepewność, jak się sytuacja rozwinie, jest czymś fascynującym.
no avatar
User

azielik

Posty

7

Rejestracja

5 mar 2018, o 20:46

Re: Własna firma a praca na etacie

Postautor: azielik » 8 mar 2018, o 07:50

eryk - mam propozycje. Zajrzyj do kilku uczelnianych inkubatorów przedsiebiorczosci albo idz na spotkania fundacji Start Ups Polska. Poznasz podobnych do siebie i poznasz tez paru doradców.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

© 2009-2018 biznesforum.nsv.pl oparte o oprogramowanie phpBB.
cron