Od czego zacząć zakładanie firmy?

Dział dla zdecydowanych na założenie własnej działalności gospodarczej. Dowiesz się tutaj o wszelkich formalnościach związanych z zarejestrowaniem firmy.
no avatar
User

Dyskutant

Posty

221

Rejestracja

10 sty 2012, o 20:26

Od czego zacząć zakładanie firmy?

Postautor: Dyskutant » 14 wrz 2012, o 16:16

Witam
Tak jak w temacie, od czego powinien zacząć zakładając własną firmę?
pozdrawiam
_____________________
wypadek przy pracy w anglii
no avatar
User

wfirma.pl A.Borowska

Posty

3

Rejestracja

13 wrz 2012, o 17:27

Re: Od czego zacząć zakładanie firmy?

Postautor: wfirma.pl A.Borowska » 15 wrz 2012, o 13:07

Witam,
Procedura zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej wygląda następująco. Aby zarejestrować przedsiębiorstwo należy wypełnić wniosek o wpis do CEIDG - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek dostępny jest w formie elektronicznego formularza na domenach www.ceidg.gov.pl lub BIP Ministerstwa Gospodarki. Podstawowymi danymi, które są potrzebne aby prawidłowo uzupełnić formularz są: PESEL, nr NIP, adres oraz rodzaj prowadzonej działalności określony kodami PKD. Ważność wniosku potwierdza podpis składającego. Wymóg ten spowodował, że w rzeczywistości istnieją trzy drogi złożenia wniosku.

Pierwsza dla tych, którzy chcą cały proces rejestracji przejść drogą internetową i decydują się tym samym na wykorzystanie podpisu elektronicznego. Zdobycie go jest możliwe za pomocą dwóch rozwiązań. Pierwsze polega na wyrobieniu podpisu elektronicznego. Jest to związane z niemałym kosztem jaki trzeba ponieść aby zakupić podpis. Usługę elektronicznego podpisu świadczą m. in. instytucje takie jak Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych czy Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chcąc jednak ograniczyć koszt osoby zakładające działalność gospodarczą mogą skorzystać z profilu zaufanego. Dostęp do niego jest w odróżnieniu od podpisu elektronicznego bezpłatny, natomiast wiąże się z wypełnieniem wniosku o założenie profilu dostępnego na platformie internetowej ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), a następnie udaniem się go gminy w celu potwierdzenia swojej tożsamości. W przypadku gdy już mamy możliwość elektronicznego podpisania wniosku rejestrujemy się, wypełniamy wniosek i wysyłamy go drogą Internetową. Kolejno otrzymujemy potwierdzenie o poprawności wypełnienia wniosku bądź o błędach jakie należy poprawić.

Drugą możliwością złożenia wniosku jest wypełnienie i wysłanie anonimowego wniosku dostępnego na portalu CEIDG. Wykonując te czynności zostanie wygenerowany elektronicznie kod przypisany danemu wnioskowi. Należy zapisać numer kodu bądź wydrukować formularz a następnie wraz z nim w ciągu 7 dni udać się do właściwego urzędu gminy gdzie osobiście składa się podpis pod wnioskiem o rejestrację działalności gospodarczej.

Trzecią z możliwości jest tradycyjna droga. Należy pobrać wniosek w gminie bądź drogą elektroniczną, wypełnić go a następnie złożyć w gminie. Istnieje również możliwość wysłania wypełnionego wniosku do gminy droga pocztową jednakże wiąże się to z koniecznością dołączenia notarialnie potwierdzonego podpisu, a zatem taka droga generuje koszty.

Rozpoczęcie działalności poprzez wpis do CEIDG powinno odbyć się w dniu wysłania/złożenia wniosku nie później niż dnia następnego. Natomiast przedsiębiorca ma możliwość ustalenia innej daty rozpoczęcia działalności. Na wprowadzenie zmian w danych dotyczących danego wniosku przedsiębiorca ma 7 dni od daty jego wysłania.

W momencie rozpoczęcia działalności Numer NIP wnioskodawcy stanowi numer identyfikacyjny działalności gospodarczej w bazie CEIDG co oznacza, że NIP osoby fizycznej składającej wniosek staje się numerem NIP przedsiębiorcy.

Wniosek o wpis do CEIDG umożliwia również wnioskodawcy żądanie:

o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON) lub jego zmianę;
o zgłoszenie płatnika składek ZUS lub jego zmiany bądź też kontynuowania ubezpieczenia społecznego rolników w KRUS;
wyboru formy opodatkowania z prawnie przysługujących: podatek dochodowy od osób fizycznych, karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
o zgłoszenie rejestracyjne lub jego aktualizację w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R).
Ostatnia z pozycji - dołączenie formularzu VAT-R przysługuje jednak jedynie przedsiębiorcy samodzielnie składającemu wniosek w CEIDG, który ponadto dysponuje podpisem elektronicznym weryfikowanych za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.

Po złożeniu wniosku należy spodziewać się, że za pośrednictwem poczty na wskazany we wniosku adres zostanie dostarczona decyzja o nadaniu numeru REGON, a także potwierdzenie zgłoszenia w ZUS - formularz ZFA. Przedsiębiorca zostanie również poinformowany o konieczności złożenia formularza dotyczącego składek jakie będzie za siebie odprowadzał: ZZA (tylko ubezpieczenie zdrowotne) lub ZUA (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności. W przypadku gdy przedsiębiorca zatrudnia nowych pracowników również każdorazowo konieczne jest składanie formularza w czasie 7 dni od daty podjęcia pracy przez danego pracownika. Należy również pamiętać, iż w przypadku zatrudniania przez przedsiębiorstwo pracowników spoczywa na nim obowiązek zgłoszenia miejsca oraz rodzaju prowadzonej działalności w Państwowej Inspekcji Pracy. Termin dotyczące tego zgłoszenia wynosi 30 dni od rozpoczęcia działalności lub zatrudnienia pierwszego pracownika. Niektóre z rodzajów prowadzonej działalności wymagają również zgłoszenia do inspektora sanitarnego - Sanepidu. Przedsiębiorca ma na to 14 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Ostatnim ogniwem procedury zakładania indywidualnej działalności gospodarczej powinno być sprawdzenie czy do prowadzenia określonej już działalności nie są wymagane koncesje, licencje lub inne zezwolenia.

Podsumowując proces rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatny. Koszty mogą być generowane w przypadku gdy wnioskodawca chce korzystać z podpisu elektronicznego, bądź dostarczyć wniosek drogą pocztową - potwierdzenie notarialne podpisu, bądź gdy dołącza do wniosku formularz VAT-R od którego pobierana jest oplata skarbowa w wysokości 170zł.
Angelika Borowska
wfirma.pl Twoja firma tam gdzie Ty!
no avatar
User

Eizzy

Posty

57

Rejestracja

23 lip 2012, o 07:12

Re: Od czego zacząć zakładanie firmy?

Postautor: Eizzy » 17 wrz 2012, o 13:34

Sporo przydatnych informacji znajdziesz na tej stronie internetowej: http://quatra.pl/poradnik-przedsiebiorcy/125-jak-sprawnie-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza. Tak jak powiedział mój poprzednik, zakładanie firmy jest praktycznie bezpłatne. Po za tym dzięki ułatwionej procedurze wystarczy złożyć tylko jeden wniosek, żeby otrzymać numer REGON, zaktualizować NIP czy dokonać zgłoszenia do ZUS, a nie 5 różnych jak wcześniej.
Po za tym sporą cześć procedury możesz przejść online, a później tylko potwierdzić tożsamość w Urzędzie Gminy.
Awatar użytkownika
User

merkawot

Posty

20

Rejestracja

2 sty 2012, o 09:50

Re: Od czego zacząć zakładanie firmy?

Postautor: merkawot » 27 lis 2012, o 09:22

A co myślicie o inkubatorach przedsiębiorczości, które wspierają młodych przedsiębiorców? W Krakowie KPT bardzo mocno współpracuje z młodymi firmami, ostatnio czytałem również o ich nowym projekcie MPTI, skierowanym własnie do przedsiębiorstw z branż IT i ICT.
no avatar
User

minor

Posty

1

Rejestracja

3 gru 2012, o 13:09

Re: Od czego zacząć zakładanie firmy?

Postautor: minor » 3 gru 2012, o 13:11

Tak jak mówili poprzednicy ... schematycznie masz wszystko rozpisane. Pamiętaj że zakładając własną firmę warto zlecić gdzieś usługi księgowe po to żeby się w nich nie utopić i żeby zaoszczędzić czas. Znajdź jakieś dobre biuro rachunkowe i zleć im prowadzenie księgowości a dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze.
no avatar
User

Olcia

Posty

8

Rejestracja

6 gru 2012, o 10:00

Re: Od czego zacząć zakładanie firmy?

Postautor: Olcia » 6 gru 2012, o 10:34

Biuro rachunkowe to bardzo ważny punk. Finanse związane z DG muszą być prowadzone na wysokim poziomie zarówno w trakcie kontroli jak i dla nas lub w przypadku ewentualnego przeniesienia wszystkich dokumentów od innego biura.
Ja ze swojej strony korzystam z profitu i jestem bardo zadowolona. Biuro ma siedzibę w Olsztynie wiec dla mieszkańców Warmii i Mazur będzie to dobry wybór.
Ostatnio zmieniony 13 maja 2013, o 07:44 przez Olcia, łącznie zmieniany 1 raz
korek ścienny nowa forma wystroju wnętrz.
Awatar użytkownika
User

lwiątko

Posty

157

Rejestracja

28 sty 2013, o 12:51

Re: Od czego zacząć zakładanie firmy?

Postautor: lwiątko » 8 lut 2013, o 12:25

Poza formalnościami musisz pomyśleć też o kwestiach praktycznych, takich jak znalezienie lokalu. Musisz zastanowić się, ile możesz na niego przeznaczyć i wybrać odpowiednią lokalizację. Ja swego czasu miałam świetny pomysł na biznes, ale nie mogłam znaleźć odpowiedniego lokalu. Strona o nieruchomościach z ogłoszeniami była moją codzienną lekturą, a i tak nie znalazłam nic ciekawego i ostatecznie zrezygnowałam z rozkręcaniu takiej firmy w swoim mieście. Wiem, że to był dość specyficzny przypadek, bo lokal musiał spełniać szereg konkretnych wymagań, ale mimo wszystko warto zawczasu rozejrzeć się za odpowiednią lokalizacją.
no avatar
User

Catherine13

Posty

15

Rejestracja

7 lut 2013, o 11:44

Re: Od czego zacząć zakładanie firmy?

Postautor: Catherine13 » 28 lut 2013, o 09:02

no avatar
User

green

Posty

99

Rejestracja

1 lut 2013, o 16:45

Re: Od czego zacząć zakładanie firmy?

Postautor: green » 8 mar 2013, o 21:59

lwiątko pisze:Poza formalnościami musisz pomyśleć też o kwestiach praktycznych, takich jak znalezienie lokalu. Musisz zastanowić się, ile możesz na niego przeznaczyć i wybrać odpowiednią lokalizację. Ja swego czasu miałam świetny pomysł na biznes, ale nie mogłam znaleźć odpowiedniego lokalu. Strona o nieruchomościach z ogłoszeniami była moją codzienną lekturą, a i tak nie znalazłam nic ciekawego i ostatecznie zrezygnowałam z rozkręcaniu takiej firmy w swoim mieście. Wiem, że to był dość specyficzny przypadek, bo lokal musiał spełniać szereg konkretnych wymagań, ale mimo wszystko warto zawczasu rozejrzeć się za odpowiednią lokalizacją.

Zgadzam się w 100% procentach. Znalezienie odpowiedniego lokalu jest wręcz najważniejsze - od tego wszystko się zaczyna.Warto poszukiwać na różnorakiego serwisach ogłoszeniowych takich jak BiuroDowynajęcia.pl
no avatar
User

mila

Posty

12

Rejestracja

6 lut 2013, o 23:27

Re: Od czego zacząć zakładanie firmy?

Postautor: mila » 10 mar 2013, o 18:32

Wszystkie sprawy urzędowe, czyli bieganie od placówki do placówki - na szczęście, oni dokładnie mówią, która instytucja jest kolejna na liście. A kiedy już powiedzą, że to koniec, to trzeba pomyśleć - jak pisano wyżej - o odpowiednim lokalu.

Później inne kwestie formalne, w tym np. zakup kasy fiskalnej, żeby na zień dobry nie narobić sobie problemu ze Skarbówką (można obejrzeć przykładowe kasy tu: http://centrumkasiarzy.pl/), zapewne komputer, telefon, być może fax, no i tak po kolei wszystkie niezbędne sprzęty.

A na koniec można myśleć o meblowaniu itp.

powodzenia!
no avatar
User

Reklama

darmowe konto firmowe
Następna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

© 2009-2018 biznesforum.nsv.pl oparte o oprogramowanie phpBB.
[ Time : 0.115s | 13 Queries | GZIP : Off ]