Ile muszę zlożyć wniosków?

Dział dla zdecydowanych na założenie własnej działalności gospodarczej. Dowiesz się tutaj o wszelkich formalnościach związanych z zarejestrowaniem firmy.
no avatar
User

Dyskutant

Posty

221

Rejestracja

10 sty 2012, o 20:26

Ile muszę zlożyć wniosków?

Postautor: Dyskutant » 24 wrz 2012, o 20:54

Witam
Ile trzeba złożyć wniosków i gdzie przy zakładaniu firmy?
pozdrawiam
____________________
kurier
no avatar
User

wfirma.pl A.Borowska

Posty

3

Rejestracja

13 wrz 2012, o 17:27

Re: Ile muszę zlożyć wniosków?

Postautor: wfirma.pl A.Borowska » 29 wrz 2012, o 13:14

Witam,
Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą należy złożyć wniosek CEIDG-1. Procedura ta wygląda następująco. Aby zarejestrować przedsiębiorstwo należy wypełnić wniosek o wpis do CEIDG - Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek dostępny jest w formie elektronicznego formularza na domenach www.ceidg.gov.pl lub BIP Ministerstwa Gospodarki. Podstawowymi danymi, które są potrzebne aby prawidłowo uzupełnić formularz są: PESEL, nr NIP, adres oraz rodzaj prowadzonej działalności określony kodami PKD. Ważność wniosku potwierdza podpis składającego. Wymóg ten spowodował, że w rzeczywistości istnieją trzy drogi złożenia wniosku.

Pierwsza dla tych, którzy chcą cały proces rejestracji przejść drogą internetową i decydują się tym samym na wykorzystanie podpisu elektronicznego. Zdobycie go jest możliwe za pomocą dwóch rozwiązań. Pierwsze polega na wyrobieniu podpisu elektronicznego. Jest to związane z niemałym kosztem jaki trzeba ponieść aby zakupić podpis. Usługę elektronicznego podpisu świadczą m. in. instytucje takie jak Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych czy Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chcąc jednak ograniczyć koszt osoby zakładające działalność gospodarczą mogą skorzystać z profilu zaufanego. Dostęp do niego jest w odróżnieniu od podpisu elektronicznego bezpłatny, natomiast wiąże się z wypełnieniem wniosku o założenie profilu dostępnego na platformie internetowej ePUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), a następnie udaniem się go gminy w celu potwierdzenia swojej tożsamości. W przypadku gdy już mamy możliwość elektronicznego podpisania wniosku rejestrujemy się, wypełniamy wniosek i wysyłamy go drogą Internetową. Kolejno otrzymujemy potwierdzenie o poprawności wypełnienia wniosku bądź o błędach jakie należy poprawić.

Drugą możliwością złożenia wniosku jest wypełnienie i wysłanie anonimowego wniosku dostępnego na portalu CEIDG. Wykonując te czynności zostanie wygenerowany elektronicznie kod przypisany danemu wnioskowi. Należy zapisać numer kodu bądź wydrukować formularz a następnie wraz z nim w ciągu 7 dni udać się do właściwego urzędu gminy gdzie osobiście składa się podpis pod wnioskiem o rejestrację działalności gospodarczej.

Trzecią z możliwości jest tradycyjna droga. Należy pobrać wniosek w gminie bądź drogą elektroniczną, wypełnić go a następnie złożyć w gminie. Istnieje również możliwość wysłania wypełnionego wniosku do gminy droga pocztową jednakże wiąże się to z koniecznością dołączenia notarialnie potwierdzonego podpisu, a zatem taka droga generuje koszty.

Rozpoczęcie działalności poprzez wpis do CEIDG powinno odbyć się w dniu wysłania/złożenia wniosku nie później niż dnia następnego. Natomiast przedsiębiorca ma możliwość ustalenia innej daty rozpoczęcia działalności. Na wprowadzenie zmian w danych dotyczących danego wniosku przedsiębiorca ma 7 dni od daty jego wysłania.

W momencie rozpoczęcia działalności Numer NIP wnioskodawcy stanowi numer identyfikacyjny działalności gospodarczej w bazie CEIDG co oznacza, że NIP osoby fizycznej składającej wniosek staje się numerem NIP przedsiębiorcy.

Wniosek o wpis do CEIDG umożliwia również wnioskodawcy żądanie:
- o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON) lub jego zmianę;
- o zgłoszenie płatnika składek ZUS lub jego zmiany bądź też kontynuowania ubezpieczenia społecznego rolników w KRUS;
- wyboru formy opodatkowania z prawnie przysługujących: podatek dochodowy od osób fizycznych, karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
- o zgłoszenie rejestracyjne lub jego aktualizację w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R).
Ostatnia z pozycji - dołączenie formularzu VAT-R przysługuje jednak jedynie przedsiębiorcy samodzielnie składającemu wniosek w CEIDG, który ponadto dysponuje podpisem elektronicznym weryfikowanych za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.

Po złożeniu wniosku należy spodziewać się, że za pośrednictwem poczty na wskazany we wniosku adres zostanie dostarczona decyzja o nadaniu numeru REGON, a także potwierdzenie zgłoszenia w ZUS - formularz ZFA. Przedsiębiorca zostanie również poinformowany o konieczności złożenia formularza dotyczącego składek jakie będzie za siebie odprowadzał: ZZA (tylko ubezpieczenie zdrowotne) lub ZUA (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności. W przypadku gdy przedsiębiorca zatrudnia nowych pracowników również każdorazowo konieczne jest składanie formularza w czasie 7 dni od daty podjęcia pracy przez danego pracownika. Należy również pamiętać, iż w przypadku zatrudniania przez przedsiębiorstwo pracowników spoczywa na nim obowiązek zgłoszenia miejsca oraz rodzaju prowadzonej działalności w Państwowej Inspekcji Pracy. Termin dotyczące tego zgłoszenia wynosi 30 dni od rozpoczęcia działalności lub zatrudnienia pierwszego pracownika. Niektóre z rodzajów prowadzonej działalności wymagają również zgłoszenia do inspektora sanitarnego - Sanepidu. Przedsiębiorca ma na to 14 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Ostatnim ogniwem procedury zakładania indywidualnej działalności gospodarczej powinno być sprawdzenie czy do prowadzenia określonej już działalności nie są wymagane koncesje, licencje lub inne zezwolenia.

Podsumowując proces rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatny. Koszty mogą być generowane w przypadku gdy wnioskodawca chce korzystać z podpisu elektronicznego, bądź dostarczyć wniosek drogą pocztową - potwierdzenie notarialne podpisu, bądź gdy dołącza do wniosku formularz VAT-R od którego pobierana jest oplata skarbowa w wysokości 170zł.
Pozdrawiam.
Angelika Borowska
wfirma.pl Twoja firma tam gdzie Ty!
no avatar
User

Reklama

darmowe konto firmowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

© 2009-2018 biznesforum.nsv.pl oparte o oprogramowanie phpBB.
[ Time : 0.195s | 13 Queries | GZIP : Off ]