Odliczenia od podatku osób fizycznych w 2010r.

Podatki - nikt tego nie lubi, ale płacić trzeba.
no avatar
User

Łukasz_księgowy

Posty

3

Rejestracja

8 sty 2011, o 16:35

Odliczenia od podatku osób fizycznych w 2010r.

Postautor: Łukasz_księgowy » 8 sty 2011, o 16:38

Zasady korzystania z ulg podatkowych wynikają z ustawy o PIT z 26 lipca z późniejszymi zmianami.
Jak co roku masz prawo odliczyć sobie od podatku określone koszty. Wykorzystaj to, bo warto. Twój PIT może być nieco bardziej skomplikowany, ale dasz radę – nie daj zarobić fiskusowi przez to, że Ci się niechciało. Jeśli niechcesz robić PIT-a to zleć jego zrobienie do biura rachunkowego. Będzie to kosztowało ułamek tego co odzyskasz w podatku. Odlicz wszystko co możesz!!!
Osoby korzystające z internetu w miejscu zamieszkania, będą mogły odliczyć z tego tytułu maksymalnie 760zł. Aby skorzystać z tej ulgi, trzeba mieć faktury VAT od dostawcy usług internetowych, wystawionych na nazwisko korzystającego z ulgi. Przechowuj te dokumenty przez 5 lat ponieważ w takim okresie US może chcieć skontrolować Twojego PIT-a.
Kolejnym odliczeniem jest ulga na dzieci. Stawka miesięczna tego odliczenia to 92,67zł na każde dziecko. Korzystając z ulgi rodzice będą mogli pomnożyć tę kwotę przez liczbę miesięcy w roku przez które dziecko było na ich utrzymaniu. Jeśli dziecko było cały rok na utrzymaniu rodziców to odliczają sobie 1 112,04 zł. Gdyby dziecko urodziło się we wrześniu ulga za 4 miesiące wyniesie 370,68 zł. Możliwość tego odliczenia dotyczy również osób sprawujących opiekę zastępczą lub opiekę prawną nad dzieckiem.
Kolejna ulga to dotyczy wydatków poniesionych na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Z tej ulgi będą mogli skorzystać tylko Ci, którzy nabyli do niej prawo przed 1 stycznia 2002r. Wynosi ona maksymalnie 30% poniesionych wydatków jednak nie więcej niż 11 340,00 zł.
Bez ograniczeń można odliczyć darowizny przeznaczone na działalność kościelną charytatywno – opiekuńczą. Z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego, kultu religijnego i krwiodawstwa, będzie można odliczyć 6% dochodu.
Osoby niepełnosprawne będą mogły odliczyć wydatki na rehabilitację, takie jak np.. zapłata za pobyt w sanatorium lub zakładzie opiekuńczo – leczniczym, wydatki na zabiegi rehabilitacyjne. Aby osoba fizyczna mogła skorzystać z tej ulgi musi mieć decyzję o przyznaniu renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy z powodu niepełnosprawności lub zaświadczenie o niepełnosprawności. Niepełnosprawny nie może zarobić w ciągu roku więcej niż 9 120,00 zł. W przeciwnym wypadku traci prawo do ulgi.
Od kilku lat ustawodawca zmniejsza zakres przysługujących nam ulg, ale w dalszym ciągu pozostawia część z nich. Wykorzystajmy je!
no avatar
User

paul250

Posty

1

Rejestracja

24 sty 2011, o 14:03

Re: Odliczenia od podatku osób fizycznych w 2010r.

Postautor: paul250 » 25 sty 2011, o 06:59

No właśnie! Problem w tym, że nie zawsze wiemy co i jak. Nie ze wszystkich ulg korzystamy co roku, więc często nie jesteśmy na bieżąco. A to ulga budowlana, a to odsetkowa, a to na dzieci (gdy rodzicami zostaniemy). Jak dla mnie, to za mało w mediach na tematy konkretne. Ogólnie o pitach pitu-pitu, a konkretów brak. Co sądzicie? W między czasie podsyłam fajną stronkę o pitach - krótko i na temat! http://www.money.pl/podatki/pit_2010/po ... odsetkowa/

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

© 2009-2018 biznesforum.nsv.pl oparte o oprogramowanie phpBB.
cron