Mój wynalazek i sprawy patentowe.

Tutaj dyskutujemy na temat pomysłów na biznes, na własną firmę która przyniesie nam zyski.
no avatar
User

inventor

Posty

1

Rejestracja

11 maja 2020, o 09:28

Mój wynalazek i sprawy patentowe.

Postautor: inventor » 11 maja 2020, o 09:29

Witam.

Potrzebuję rady, ewentualnie zainteresowany jestem współpracą.

Od 3 lat pracuje nad nowym rodzajem klocków architektonicznych które na swój sposób są rewolucyjne i wielozadaniowe.
Dzięki nim można wybudować całe miasta, wieżowce czy też średniowieczne zamki z zachowaniem podstawowych zasad obowiązujących w architekturze. Budowle mogą mieć wysokość od 10 cm wysokości do nawet 2 metrów w zależności od ilości wykorzystanych klocków.
Podstawowy klocek ma wysokość 1,5 cm
Innowacyjne połączenie 3 form - klocków typu "lego", puzzli i popularnej gry jenga.
Dzięki temu budowane formy są łatwe w składaniu a zarazem łatwe w demontażu (mój syn znalazł na tą formę rozbiórki określenie - "Czas na Godzillę" :)
Warto jednak zauważyć iż po stworzeniu budowli jest ona bardzo stabilna i nie rozpadnie się bez ingerencji człowieka.



Podstawowe cechy klocków:
- Dla każdej grupy wiekowej w zależności od rodzaju zestawu (zestaw basic dla dzieci już od 4 lat, po zestaw profesional dla dorosłych i z wykorzystaniem w profesjonalnych biurach projektowych).
- Zestawy są w pełni kompatybilne ze sobą (wszystkie części z basic są do użycia w zestawie profesional)
- Możliwość wykorzystania klocków w różnych terapiach (ze względu na łatwość tworzenia nowych budowli bez wysiłku fizycznego i ich atuty antystresowe)
- Możliwość wydruku dodatkowych klocków w szybkim czasie na drukarkach 3D (do zestawu dołączane pliki aby każdy użytkownik na nawet najtańszych i najprostszych drukarkach mógł wydrukować każdą z części)
- Prostota. Zestaw besic składa się tylko z 10 rodzajów klocków pozwalających na budowę nawet zaawansowanych form architektonicznych.


Posiadam w pełni funkcjonalne zestawy (prototypy) wydrukowane na drukarkach 3D, dokumentację, projekty w 3D, opisy itd..

Do tej pory nigdzie nie opublikowałem dokładnych danych na temat tego wynalazku (produktu) a jedynie testowałem klocki ze swoimi dziećmi czy też dziećmi znajomych.

Przyszedł czas by swój produkt który jest już w pełni dopracowany obwieścić światu czy też rozpocząć produkcję czy to własną czy też udzielając licencji.
Jednak tu nadchodzi dla mnie najgorszy czas.. Nie jestem obeznany w tym temacie i ogólnie w temacie biznesu.

Którą drogą dalej pójść?
- Zgłosić jako wynalazek?
Koszty są dość spore (w Polsce chyba około 20 tys. zł, nie mówiąc o zgłoszeniu na terenie całej UE) i na tą chwilę mnie nie stać na nie i pozostaje czas oczekiwania na uznanie i rejestrację wynalazku, około 5 lat)
- Zgłosić jako wzór przemysłowy?
Koszty niskie. Wzór unijny kosztuje około 450 euro (za pojedynczy klocek czy też zestaw lub część zestawu) i jest przyznawany na 25 lat. Czas oczekiwania to tylko około 2 tyg.
Jednak w tym przypadku nie wiem czy na tyle zabezpieczę produkt przed próbą kopiowania itp. Czy mam szansę na zablokowanie prób produkcji w oparciu np. o spore podobieństwo do zastrzeżonego wzoru.
- Zgłosić jako wzór użytkowy?
Czytałem że ta forma zwana tak zwanym "małym wynalazkiem" jest dobra dla tego typu produktów jeżeli jest innowacyjny. Jednak czas oczekiwania na uznanie trwa 2,5 roku i pozostaje kwestia iż wzory użytkowe można rejestrować w każdym kraju z osobna. Brak możliwości jak to się ma w przypadku wzoru przemysłowego rejestracja unijna.

Praktycznie na tą chwilę odpada forma wynalazku ponieważ ciężko znaleźć inwestora czy wspólnika bez przekazania (pokazania) mu dokładnej idei produktu czy samego produktu ze względu na narażenie się na utratę nowości. Więc nikt nie da środków finansowych na piękne oczy.

Zastanawiam się nad opcją rejestracji wzoru przemysłowego ponieważ w tym wypadku bez problemu finansowo podałam temu. Ale czy uchroni mój projekt?
Podstawowym modułem zestawu jest klocek składający się z 2 elementów które nie mogą istnieć ze sobą oraz nie ma możliwości go przebudowania dość drastycznie by wyróżniał się dość od oryginału.
Bez tego modułu cały produkt nie jest już innowacją.
Czy wzór przemysłowy zabezpieczy na tyle ten moduł przed wykorzystaniem przez innych twórców czy producentów?
Czy np. dodatkowy otwór w module wykorzystany w projekcie przez inny podmiot nie spowoduje iż nie będę mógł wnieść sporu i nie będzie złamaniem bezprawnego wykorzystania zastrzeżonego wzoru przemysłowego?

Jest jeszcze wzór użytkowy. Czy najlepiej by było zgłosić wzór użytkowy a potem przemysłowy?
Jednak tu też pozostaje kwestia kosztów.

Czy jest ktoś kto ma jakieś doświadczenie w tym temacie?
no avatar
User

Reklama

darmowe konto firmowe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

© 2009-2018 biznesforum.nsv.pl oparte o oprogramowanie phpBB.
[ Time : 0.087s | 12 Queries | GZIP : Off ]
cron