Księgowość - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Dział dla zdecydowanych na założenie własnej działalności gospodarczej. Dowiesz się tutaj o wszelkich formalnościach związanych z zarejestrowaniem firmy.
no avatar
User

Run

Posty

8

Rejestracja

7 wrz 2011, o 13:01

Re: Księgowość - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Postautor: Run » 12 wrz 2011, o 08:38

To zależy czy chcesz ciąć koszty czy niekoniecznie oraz czy znasz się choć trochę na księgowości. Ja od jakiegoś czasu staram się sam prowadzić Księgę przychodów i rozchodów, pomaga mi z doskoku znajoma księgowa. Zaopatrzyłem się w proste i nie takie drogie oprogramowanie do księgowości - 'Infor System'. Wiadomo, że teraz poświęcam na to trochę czasu, ale z drugiej strony oszczędzam pieniądze.
no avatar
User

al_22

Posty

16

Rejestracja

13 paź 2011, o 09:59

Re: Księgowość - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Postautor: al_22 » 19 paź 2011, o 09:23

Jak któryś poprzednik wspomniał:
- duża działalność - lepiej biuro
- mała firma - lepiej samemu przez program online, głównie ze względu na oszczędność kosztów i trzymaniu ręki na pulsie.
Ja korzystam z księgowości online na wfirma.pl (polecam) i to że ma się do czynienia z księgowością dużo mówi i o stanie firmy i o finansach, a w biurach raczej jest to bardziej poza nami, ale dla większych firm i tak super rozwiązanie;)
no avatar
User

drabbie

Posty

43

Rejestracja

10 sie 2010, o 09:13

Re: Księgowość - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Postautor: drabbie » 29 gru 2011, o 13:42

Wszystko zależy od tego jakimi srodkami dysponujesz. jeżeli masz na to pieniądze to ja bym proponował program online, który dobrze systematyzuje działania firmy np esme.pl można przez miesiąc wypróbować za darmo także na pewno nic nie stracisz:)
no avatar
User

al_22

Posty

16

Rejestracja

13 paź 2011, o 09:59

Re: Księgowość - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Postautor: al_22 » 29 gru 2011, o 19:32

Dlaczego piszesz "jezeli masz pieniądze"
przeciesz ksiegowosc online jest najtansza, ja place 33 zł
wiec chyba nie trzeba miec na to nie wiadomo jakiej kasy, roczne uzytkowanie wynosi tyle ile miesiac korzystania z biura rachunkkowego..
no avatar
User

mwpol

Posty

32

Rejestracja

15 wrz 2010, o 14:01

Re: Księgowość - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Postautor: mwpol » 12 sty 2012, o 00:07

Możesz oczywiście sam. Tylko, że spośród trzech opcji – biuro r., księgowy na etat, samodzielna księgowość to ostatnia jest najkosztowniejsza . Po pierwsze dlatego, że nie jesteś w stanie śledzić wszystkich zmian na bieżąco co może uderzyć Cię po kieszeni od razu (zmiana była korzystna, a ty o niej nie wiedziałeś) lub trochę później (zmiana była niekorzystna, ale nie wiedziałeś o niej i zrobiłeś „po staremu” – płacisz karę). Po drugie, Ty po prostu nie masz czasu na księgowość swojej firmy, bo przedmiotem twojej działalności jest zupełnie co innego. Jeśli sam robisz księgowość, bo masz fajny program to okazuje się, że musisz:
· uporządkować dokumenty,
· wprowadzić dokumenty do programu księgowego,
· sprawdzić poprawność zewidencjonowanych danych,
· obliczyć podatek,
· zrobić deklarację do US i ZUS,
· zapłacić kwoty obliczone przez Ciebie,
· zrobić dodatkową dokumentację np. kilometrówka lub dowód wewnętrzny,
· wytłumaczyć w US dlaczego tak, a nie inaczej.
To tylko niezbędne minimum. Trwa to pewnie około tygodnia, który możesz wykorzystać dla swojej działalności.
Możesz zatrudnić księgową. To opcja jest najlepsza z punktu widzenia dostępności danych oraz możliwości wpływania księgowości na Twoją działalność. Etatowa księgowa jest jednak droższa od biura rachunkowego. Już samo jej wynagrodzenie przekracza koszty biura, a dochodzi jeszcze druga połowa ZUS, utrzymanie jej, szkolenia, prasa specjalistyczna, itd.
Biuro rachunkowe jest najtańsze. Taki outsourcing usług księgowych może ograniczyć się do przekazania dokumentów oraz omówienia wyników firmy po zakończeniu okresu rozliczeniowego więc jest to również najmniej czasochłonna metoda.
Istnieje jeszcze kilka przesłanek przemawiających za biurem rachunkowym jak choćby to, że biuro rachunkowe jest ubezpieczone od błędu a Twoja firma nie. Zatem jednoznacznie wydaje się, że biuro jest najkorzystniejszym sposobem rozliczania Twojej firmy.
A co do ceny działania takich biur rachunkowych ? Podam przykład z biura, z usług którego ja korzystam. Jest to Biuro rachunkowe SARA Kompleksową księgowość przy mojej działalności mikroprzedsiębiorstwa mogę mieć u nich już od 100 zł miesięcznie.
Czy jest to dużo w zamian za cenę spokoju i oszczędności dużej ilości czasu ?
no avatar
User

adrian23

Posty

1

Rejestracja

5 mar 2012, o 21:55

Re: Księgowość - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Postautor: adrian23 » 5 mar 2012, o 21:57

Każdy z nas może mieć inny optymalny wybór, dostosowany do indywidualnej sytuacji. Przykładowo rozliczanie osobiście w wielu przypadkach też może być dobrym rozwiązaniem, np. gdy prowadzimy mikroprzedsiębiorstwo i rachunkowość nie jest aż tak rozległa. Obecnie na rynku znajduje się specjalistyczna prasa pozwalająca szybko zorientować się w tych wszystkich "niuansach księgowych". Przykładowo takim całkiem merytorycznym zbiorem jest "ekspert księgowy" na który ostatnio się natknąłem.
no avatar
User

olga38

Posty

3

Rejestracja

26 maja 2012, o 18:20

Re: Księgowość - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Postautor: olga38 » 26 maja 2012, o 19:05

Prowadzenie księgowości jest bardzo czasochłonne i wymaga systematycznego śledzenia zmian w przepisach. O błąd łatwo, a jeśli masz prowadzić firmę to na tym lepiej się skupić a nie na tym jak organizować obieg dokumentów i nie popełnić przy tym jakiegoś błędu, czy nie przeoczyć terminu. Zdecydowanie polecam zlecenie księgowości firmie zewnętrznej.
no avatar
User

sewery

Posty

84

Rejestracja

19 mar 2011, o 19:33

Re: Księgowość - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Postautor: sewery » 1 cze 2012, o 09:46

prowadzenie księgowości samemu nie jest wcale takie trudne jak masz odpowiedni program. Dla tych co chcą zobaczyć jak działa polecam http://www.faktura-program.com.pl
no avatar
User

kaloszkowa

Posty

93

Rejestracja

13 lip 2012, o 12:46

Re: Księgowość - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Postautor: kaloszkowa » 18 lip 2012, o 08:26

w sieci ostatnio pojawia się coraz więcej darmowego oprogramowania i aplikacji, które umożliwiają prowadzenie samodzielnej księgowości. U mnie w w niewielkiej firmie usługowej (przeprowadzki na terenie Rzeszowa) koleżanki korzystają z systemu Qfirma. Co prawda, do samego działania programu nie mają żadnych zastrzeżeń jednak boją się odpowiedzialności w przypadku błędów, która w takiej sytuacji spoczywa na nich nie zaś na biurze rachunkowym. A warto też wspomnieć, że każe biuro rachunkowe ma obowiązek wykupienia specjalnego ubezpieczenia w razie ewentualnych pomyłek, z którego pokrywają ich koszty. Dlatego zanim zacznie się używać tego typu programów, naprawdę warto się trochę podszkolić i mieć pewność co do funkcjonowania i poszczególnych przepisów odnośnie księgowości, by później nie odczuć ich konsekwencji na własnej kieszeni, w najlepszym przypadku.
Awatar użytkownika
User

italiano

Posty

6

Rejestracja

26 wrz 2011, o 11:30

Re: Księgowość - samemu czy przez biuro rachunkowe?

Postautor: italiano » 26 lip 2012, o 21:58

to zależy przede wszystkim od wielkości biznesu. Ale ogólnie to zbyt poważna kwestia, aby zajmować się tym samemu. Ja od początku swojej działalności biznesowej korzystam z księgowej. Najpierw było to biuro rachunkowe, potem jak biznes się rozwinął zatrudniłem księgową u siebie. Dodatkowo korzystam jeszcze z usług firm zewnętrznych - można podnieść zyski, np. poprzez doradztwo podatkowe i prawne czy profesjonalny audyt. Ogólnie warto zainteresować się usługą consulting - na stronie są informacje na czym to polega. Taka usługa przydała mi się, zwłaszcza jak jedna z moich spółek miała spory podatkowe. Jest to inwestycja, która szybko się zwraca - można zoptymalizować struktury podatkowe, oczywiście wszystko w granicach prawa. Nie mam głowy do takich spraw, dlatego nie wyobrażam sobie, abym samemu się tym zajmował. Po to są wyszkoleni ludzie w tej branży, aby to wykonywali. Ja wolę się zająć rozwojem biznesu, a nie papierami księgowymi.
Szukasz inwestora w branży IT? Skontaktuj się na PW!
no avatar
User

Reklama

darmowe konto firmowe
PoprzedniaNastępna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

© 2009-2018 biznesforum.nsv.pl oparte o oprogramowanie phpBB.
[ Time : 0.107s | 12 Queries | GZIP : Off ]