bycie rysownikiem a zakładanie firmy - pytania

Dział dla zdecydowanych na założenie własnej działalności gospodarczej. Dowiesz się tutaj o wszelkich formalnościach związanych z zarejestrowaniem firmy.
no avatar
User

rocielle

Posty

1

Rejestracja

23 sty 2010, o 14:34

bycie rysownikiem a zakładanie firmy - pytania

Postautor: rocielle » 23 sty 2010, o 14:35

Witam wszystkich!

Z góry pragnę zaznaczyć, że mimo iż czytałam już wiele, nadal jestem zupełnie zielona w temacie zakładania firmy. Wszystko dlatego, że dosłownie nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na pytania, które mnie dotyczą. Dlatego mam nadzieje znaleźć je tutaj...

Otóż jestem rysownikiem, świeżo po studiach, obecnie na bezrobociu. Rysowaniu pragnę poświęcić całe moje życie jako ilustrator książek albo concept artist. Jednak tutaj pojawia się problem! Rysowników takich jak ja generalnie nie zatrudnia się na etat, a większość potencjalnych klientów (wydawnictw czy agencji reklamowych) wymaga umów na zlecenia/o dzieło oraz wystawiania faktur. Jeszcze kiedy studiowałam, nie stanowiło to dla mnie żadnego problemu, tak samo jak i rozliczanie się z państwem. Jednak teraz wiem, że jeśli zamierzam z tego żyć, powinnam założyć własną działalność gospodarczą. Pewna miła pani w UP (co się rzadko zdarza!) poinformowała mnie o całej masie różnych programów to unijnych, to innych, z których mogłabym skorzystać i otrzymać dotację na założenie swojej pierwszej firmy. Dodała jednak, że ich jest cała masa i powinnam dobrze poszukać, aby znaleźć odpowiedni.
Zatem rozpoczęłam szukanie... z marnym skutkiem. Zupełnie się w tych programach nie orientuję, a do tego większość stron, na które trafiam, to doradcy tudzież pośrednicy.

Co powinnam zrobić jako rysownik/ilustrator, aby założyć własną działalność gospodarczą? Z jakich programów skorzystać? Wiem już, czym się będę zajmować oraz w jakich dziedzinach działać, jednak... co dalej?

Z góry dziękuję za odpowiedzi oraz wyjaśnienia! : )
no avatar
User

Dawid Kowalski

Posty

40

Rejestracja

3 lip 2009, o 13:44

Re: bycie rysownikiem a zakładanie firmy - pytania

Postautor: Dawid Kowalski » 26 sty 2010, o 12:32

Poszukaj na stronach rządowych:
- powiatowego urzędu pracy (dotacje dla bezrobotnych 6 krotność średniej krajowej ok 19tys)
- wojewódzkiego urzędu pracy właściwego dla twojego województwa, program POKL 6.2 - znajdziesz tam listę firm, które wygrały konkurs i prowadzą nabór na szkolenia oraz udzielają dotacji do 40 tys + wsparcie pomostowe między 500-1100zł m-c przez 6m-c. Przy PO KL 6.2 wymagany jest wkład własny 10% około 4tys + 20% (około 8tys) wypłacane jest na zasadzie zwrotu wydatków tzn. musisz mieć około 12tys żeby skorzystać z tego programu (z czego 8 zostanie ci później zwrócone)
no avatar
User

Aga88

Posty

2

Rejestracja

22 mar 2010, o 10:31

Re: bycie rysownikiem a zakładanie firmy - pytania

Postautor: Aga88 » 22 mar 2010, o 10:40

A pytałaś w biurze karier swojej uczelni? Większość z nich prowadzi doradztwo dla absolwentów. Jest kilka projektów dla osób chcących pracować w szeroko pojetej kulturze. Sama byłam na szkoleniu unijnym "Praca w sektorze kultury". Widziałam w weekend na dlastudenta. pl artykuł o programie aktywizacja dla studentów promowanym przez biura karier. ale musiałabyś sam czegoś więcej się dowiedzieć. W gdybyś nadal potrzebowała pomocy moge poszukać w materiałach szkoleniowych informacji, jak takie osoby jak Ty, tzn. wykonujące wolny zawód powinny zabrac się do zakładania własnej działalności :)
no avatar
User

abrfinanse

Posty

4

Rejestracja

18 mar 2010, o 12:42

Re: bycie rysownikiem a zakładanie firmy - pytania

Postautor: abrfinanse » 27 mar 2010, o 17:28

jest taki program prowadzony przez większość biur karier przy uczelniach Program Aktywizacja dla nowych firm coś tam dają za darmo żeby nie kosztowała ksiegowość zresztą zobacz DGWB
Awatar użytkownika
User

Mixed_pl

Posty

30

Rejestracja

3 lut 2010, o 13:02

Re: bycie rysownikiem a zakładanie firmy - pytania

Postautor: Mixed_pl » 15 kwie 2010, o 11:37

Zakładasz normalna dzialalnosc gospodradcza i postępujesz zgodnie z procedurami jak każdy. Chyba większy problem to wystosowanie dobrej oferty do biur reklamowych czy tez innych firm,bo tam także powinieneś stworzyc pierwsza baze klientów.
www.mixed.pl - zespół na wesela,eventy
no avatar
User

Lajkonik

Posty

3

Rejestracja

14 cze 2010, o 11:02

Re: bycie rysownikiem a zakładanie firmy - pytania

Postautor: Lajkonik » 30 cze 2010, o 10:28

Witaj,
Podpinam się do wypowiedzi pana Dariusza - Urząd Pracy może Ci pomóc w znalezieniu funduszy, musisz jednak przejść rząd procedur - jak to zwykle bywa. Poszukaj też info o programach pomocowych POKL - bardzo ciekawe formy pomocy. Jeśli chodzi natomiast o te nieszczęsne :) fakturki, widziałem na stronie firmy, z której usług księgowości korzystam, program pomagający zarządzać swoją firmą chyba dla absolwentów - ciekawa sprawa. Program nazywa się Aktywizacja. Jak Cię to interesuje to też poszukaj o takich rozwiązaniach informacji. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
no avatar
User

Reklama

darmowe konto firmowe
Następna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

© 2009-2018 biznesforum.nsv.pl oparte o oprogramowanie phpBB.
[ Time : 0.105s | 12 Queries | GZIP : Off ]